Apple’ı Yıllarca Akıllara Durgunluk Veren Bir Yöntemle Dolandıran İki Kardeş 6 Milyon Dolarlık Vurgun Yaptı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, iki kardeşin yürüttüğü dolandırıcılık operasyonuna maruz kaldı. Bu kardeşler, sekiz yıl süresince Apple mağazalarına sahte ürünlerle gelip, bu ürünlerin arızalı olduğunu iddia ederek orijinal ürünlerle değiştirdiler. Bu süre zarfında yaklaşık 10 bin adet sahte Apple ürünü, gerçek ürünlerle değiştirilmiş oldu. Sonuçta Apple’a maliyeti 6,1 milyon dolar civarında olan bir zarar olarak gerçekleşti. Olay, teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırdı. İşte detaylar…

San Diego’da yaşayan Zhimin ve Zhiting Liao adlı iki kardeş, sahte iPhone ve iPad’leri Amerika ve Kanada’daki Apple mağazalarında değiştirmek ve Çin’den bu ürünleri ithal etmek suçlarından dolayı 41’er aylık hapis cezasına çarptırıldılar.

Savcılar, Zhimin Liao’nun 22 farklı eyalette yer alan 105 Apple mağazasını ziyaret ettiğini ve toplamda 720 sahte iPhone ve iPad’i değiştirmeye çalıştığını belirtti.

Zhiting Liao, Amerika Birleşik Devletleri’nde 18 eyalette ve Kanada’da toplamda 200’den fazla Apple mağazasını ziyaret etmiş ve bu mağazalarda yaklaşık 718 adet sahte iPhone ve iPad’i değiştirmeye çalıştı.

Savcılık, Liao kardeşlerin eşlerini de planın çeşitli aşamalarında yer aldıkları gerekçesiyle suçladı.

Her iki kadın da suçlamaları kabul etmiş ve üç yıl süreyle denetimli serbestlik cezasına çarptırıldı.

Savcılık ayrıca, sanıkların yaklaşık sekiz yıl süren bu süreçte mağazalarda 10.000’den fazla sahte ürünü değiştirmeye çalıştıklarını belirtti.

ABD Başsavcılığı’nın bildirdiğine göre, kardeşler San Diego’da bulunan beş evin hisselerini, suç faaliyetlerinden sağlanan 250 bin doları aşkın geliri ve komplonun bir parçası olan 200’den fazla Apple iPhone’u teslim etmeyi kabul etti.

Bu durum, Apple’ın yaklaşık 6.1 milyon dolarlık bir zarara uğramasına neden oldu. Elde edilen bu orijinal ürünler daha sonra yurt dışındaki müşterilere satılarak ihraç edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x