Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ayasofya mesajı: Biz açtık gençlerimiz koruyacak

Necip Fazıl Ödülleri sahiplerini buldu…

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa da katıldı.

Ödül töreninde katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli mesajlar verdi.

Ayasofya vurgusu

Necip Fazıl Kısakürek’in fikirlerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya vurgusu konuşmasının dikkat çeken noktası oldu.

“Ayasofya’yı yeniden açmak şereflerin en büyüğüdür”

“Ayasofya’yı asli kimliğine tekrar kavuşturduk” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ayasofya’yı yeniden açan Cumhurbaşkanı olarak anılmak, bizim gönül dünyamızda şereflerin en büyüğüdür” ifadelerini kullandı.

“Ayasofya’yı asli kimliğine tekrar kavuşturduk”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

En büyük hayali olan Ayasofya’yı açma şerefine eriştik. 80 yıllık hasretin ardından zincirleri hep birlikte kırdık. Ayasofya’yı asli kimliğine tekrar kavuşturduk. Ayasofya’yı yeniden açan cumhurbaşkanı olarak anılmak bizim gönül dünyamızda şereflerin en büyüğüydü.

“Ayasofya’yı biz açtık ama onu koruyacak olanlar elbette gençlerimizdir”

Biz orayı yeniden restore ediyoruz. Bunlara hiçbir şey bırakılmaz. Geldiğimiz zaman çöp, çukur, çamurdu İstanbul’du. Kendilerine nasıl İstanbul teslim ettik ortada. Onlar yine aynı hale dönüştürdüler. 31 Mart çok önemli. Yeniden İstanbul’umu asrına rücu ettirmek için 31 Mart çok önemli. Ayasofya’yı biz açtık ama onu koruyacak olanlar elbette gençlerimizdir.

Ayakta alkışlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya sözleri törene katılanlar tarafından ayakta alkışlandı.

“Edebiyatın her alanında eserler veren yiğit bir münevverdi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

Büyük şair, dava ve aksiyon adamı Necip Fazıl Kısakürek’i bir kez daha yad ediyorum. Necip Fazıl, Büyük Doğu davası için fikir çilesi çeken, edebiyatın her alanında eserler veren yiğit bir münevverdi. Kaleme aldığı eserleriyle, zor zamanlarda verdiği mücadelesiyle, ömrü boyunca dik duruşuyla merhum Üstadımız, deha derecesinde bir inşa ve ibda kudretine sahip, mümtaz bir şahsiyettir.

“Türkiye’nin değerlerine sahip çıkıyoruz”

İlim, edebiyat, kültür ve sanat alanlarında ekol haline gelmiş değerlerimizin vefatları, geride doldurulması çok güç boşluklar bırakıyor. Yeni yetişen gençlerimizin üstatlarından devraldıkları emaneti daha da yücelterek kendilerinden sonrakilere en güzel şekilde teslim edeceklerine inanıyorum. Bu ödüllerle sadece büyük şairimize vefa borcumuzu ödemek kalmıyor, Türkiye’nin değerlerine de sahip çıkıyoruz. Necip Fazıl Ödülleri ilk gündeme geldiğinde Star gazetesinden mutlaka devam ettirilmesini istemiştim. Ödüllerin kurumsallaşmasını sağlayarak gerçekten başarılı bir sınav verdi. Kültür ve Turizm bakanlığımıza ayrıca teşekkür ediyorum.

“Zaman ve mekan şuuruna sahip büyük bir iman ve dava adamıydı”

Üstat Necip Fazıl siyasi, sosyal ve kültürel bakımdan Türkiye’nin sancılı en zor döneminde yaşadı. 79 yıllık ömründe 2 cihan harbi dahil ekonomik ve siyasi darboğazlar gördü. Türk siyasetinin tüm dönüm noktalarına bizzat şahitlik etti. Ayasofya’nın kapısına vurulan zincirler en çok da kendisi Ayasofya aşığı olan üstada ağır geliyordu. O zaman ve mekan şuuruna sahip büyük bir iman ve dava adamıydı. Bir hakikat yolcusuydu.

“İnandığı yoldan asla geri adım atmadı”

Tüm yasaklara rağmen 35 yıl boyunca Büyük Doğu Dergisi ve kurucusu olduğu Büyük Doğu Cemiyeti ile özellikle ilham aşılamanın gayretindeydi. O mücadelesini fil dişi kulelerde değil milletin içinde, milletiyle bilhassa gençlerle birlikte yürüttü. Anadolu’yu karış karış gezdi. İnandığı yoldan asla geri adım atmadı. Gençlikten ümidini hiçbir zaman kesmedi.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x